Blog

Marka własna

Polski budowlaniec w Niemczech

  • czytaj więcej ˃

    Dlaczego to takie ważne

     

    Jak słusznie zauważył twórca jednej z największych polskich marek meblowych, która jako nieliczna odniosła spektakularny sukces na zagranicznych rynkach, co do zasady „polska produkcja mebli to pot, krew i łzy”, a nie technologia, innowacje i nowoczesny design. Duża część polskich przedsiębiorców nie wyrobiła sobie jeszcze świadomości, że wyrazista i znana marka własna przekłada się na realne korzyści finansowe. To po pierwsze zdecydowanie większy zysk ze sprzedaży, a po drugie uniezależnienie się od jedynego, czasem dwóch odbiorców głównych. Mocna, znana marka w pewnym momencie zaczyna żyć własnym życiem i sama nakręcać popyt.

     

    Wyrazista marka

     

    Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w czasach słabszej koniunktury.  Od ponad roku na światowych rynkach, w tym w Niemczech, na naszym głównym rynku eksportowym obserwujemy słabsze wskaźniki wzrostu. Oczywiście jest to naturalne zjawisko związane z cyklami koniunkturalnymi, ale nie zmienia to faktu, że zamówienia są mniejsze, a firma musi sprzedawać, żeby przetrwać i dalej się rozwijać. To w takich właśnie czasach wygrywają  producenci, którzy mają mocne marki własne, przez co są bardziej niezależni od dostawców i szybciej reagują na sytuację na rynku. To oni przetrwają trudniejsze czasy.

     

    Go to Brand

     

    Własna marka, łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić ? Czym innym jest bowiem produkowanie mebli lub innych produktów według designu opracowanego przez projektantów naszego kontrahenta. To on tej pory zapewniał naszym produktom wyszukaną formę, unikalną funkcjonalność, wyśrubowany system kontroli produkcji i całą tą oprawę marketingową, która wydaje się taka niewmuszona i właściwie nieistotna, ale czyż bez wyjątkowego logo, pięknych katalogów i reklam prezentujących naszą misję czy lokowania produktu w opiniotwórczych mediach, nasz produkt nie jest tylko jedną z milionów bezimiennych rzeczy, których nikt nie chce kupić.

     

    Co zatem ?

     

    Rozwiązania są dwa. Pierwsze to stworzenie od podstaw własnego działu projektowego i marketingu. Wiąże się to oczywiście ze znalezieniem i zatrudnieniem profesjonalistów.

    Drugie rozwiązanie to skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm zewnętrznych, które stworzą dla nas produkty o wyjątkowym designie i oprawia go w wyrazisty marketing.

     

    Zatrudnienie projektantów w firmie produkcyjnej  jest jak najbardziej celowe, racjonalne i umożliwia specjalizację, gdyż designerzy będą mogli gruntownie poznać produkt i jego potencjalnych odbiorców. Jednak w przypadku działań marketingowych nie jest to już takie oczywiste, ponieważ profesjonalny marketing wymaga współpracy grupy specjalistów - m.in.: grafika, copywritera, webmastera i często także innych. (więcej o procesie tworzenia marki w kolejnym wpisie). Rozwiązaniem prostszym, tańszym i bardziej optymalnym jest skorzystanie z usług agencji brandingowej, która stworzy dla nas markę własną. Jeżeli zastanawiasz się nad stworzeniem własnej marki, pod którą planujesz sprzedawać na rynku polskim lub niemieckojęzycznym, skontaktuj się z nami.

     

  • czytaj więcej ˃

    Zasady świadczenia usług na niemieckim rynku

     

    Wielokrotnie wyższe stawki za usługi, nieduża odległość oraz znacząco lepsza wypłacalność kontrahentów sprawiają, że niemiecki rynek budowlany nadal jest bardzo atrakcyjny dla polskich budowlańców. Dlatego wielu fachowców decyduje się na podjęcie działalności w tym kraju i stają przed pytaniem  jakie kroki należy podjąć, aby świadczyć usługi w Niemczech zgodnie z niemieckim prawem.

     

    Formy świadczenia usług budowlanych w Niemczech:

     

    Umowa o pracę

    Najprostszym, najbezpieczniejszym, ale jednocześnie najmniej korzystnym finansowo, rozwiązaniem jest zatrudnienie się w agencji pracy lub podjęcie pracy u polskiego pracodawcy świadczącego usługi w Niemczech. W taki przypadku to pracodawca załatwia wszelkie formalności, jak ubezpieczenie społeczne czy sprawy podatkowe oraz  gwarantuje wypłatę wynagrodzenia. W zamian budowlaniec związany jest jego poleceniami i  nie ma możliwości wyboru kontrahentów.

     

    Samozatrudnienie

     

    Polska firma działająca w Niemczech

    Kolejna możliwość to praca w Niemczech na własny rachunek, w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej w Polsce.

    W pierwszym roku działalności budowlaniec w Polsce zapłaci podatki i ubezpiecza się w polskim ZUS.

     

    Przed wyjazdem należy dopełnić następujących formalności:

    ▪ rejestracja podatkowa w Niemczech – tj. uzyskanie niemieckiego numeru identyfikacji podatkowej  (odpowiednik polskiego NIP)

    ▪  uzyskanie z ZUS zaświadczenia o ubezpieczeniu (A1)

    ▪ uzyskanie w niemiecki Urzędzie Podatkowym zwolnienia (Freistellungsbescheinigung) od podatku budowlanego w Niemczech (Bauabzugsteuer)

     

    Co to jest podatek budowlany (Bauabzugsteuer)?

    W sytuacji kiedy polski przedsiębiorca budowlany świadczy jako podwykonawca usługi budowlane na rzecz podmiotu gospodarczego w Niemczech, zleceniodawca jest zobowiązany odprowadzić do niemieckiego Urzędu Skarbowego zaliczkę na podatek w wysokości 15 % kwoty wynikającej z faktury. Obowiązek ten zostaje wyłączony, jeżeli zleceniodawca przedłoży mu zwolnienie z podatku budowlanego (Freistellungsbescheinigung).

     

    Jak załatwić Freistellungsbescheinigung?

    Polski przedsiębiorca budowlany może wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z podatku budowlanego do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego w Niemczech. Do wniosku należy załączyć urzędowy formularz informujący o sytuacji przedsiębiorcy oraz kopie wymaganych dokumentów, uwiarygadniających brak zaległości podatkowych w Niemczech, a także zaświadczenie o polskiej rezydencji podatkowej. Zwolnieni z obowiązku płacenia podatku budowlanego w Niemczech są przedsiębiorcy budowlani świadczący usługi na rzecz osób prywatnych.

     

    Jak zarejestrować firmę w Niemczech?

     

    Gewerbe

    Osoby, które zdecydowały się zarejestrować swoją firmę w Niemczech, mogą założyć jednoosobową działalność gospodarczą tzw. Gewerbe, która pod względem formalnym regulowana jest prawem landowym.  Rejestracja własnej działalności wymaga posiadania niemieckiego meldunku, a konsekwencją jest m.in. obowiązek płacenia od początku podatków w Niemczech oraz ubezpieczenia w niemieckiej kasie chorych.

     

    Niemieckie spółki:

    Niemieckie prawo oferuje ponadto kilka wariantów spółek, m.in. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – tzw. GmbH, UG, spółkę komandytową. Spółki są zakładane w Niemczech w formie aktu notarialnego,

    a jednym z istotnych warunków założenia spółki, jest otwarcie w Niemczech rachunku bankowego.

     

    Spółka UG

    Dla osób zaczynających dopiero działalność w Niemczech bardzo dogodną formą jest  spółka UG, której kapitał zakładowy wynosi 1 euro. Jest to wariant oszczędny, dostępny również dla osób nie dysponujących dużym kapitałem początkowym i nieposiadających jeszcze wiedzy jak sobie radzić na nowym rynku.

     

    GmbH (niemiecka spółka z o.o.)

    Kolejna możliwość to klasyczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH). Jest ona najczęstszą formą działalności gospodarczej w Niemczech, przy czym kapitał zakładowy został ustalony w minimalnej wysokości 25.000,- EURO. (obowiązkowe jest wpłacenie połowy tej kwoty).

     

    Jeżeli zdecydowałeś się na podjęcie działalności w Niemczech, lecz słabo jeszcze radzisz sobie z językiem niemieckim oraz niemiecką administracją, skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia na  rynku niemieckim. Doradzimy Ci, która forma będzie dla Ciebie najbardziej korzysta, a także pomożemy Ci w załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności.