Największa przemysłowa potęga tej części świata Niemcy eksportują za ponad 1 bilion dolarów rocznie. Stworzyli imponującą infrastrukturę gospodarczą, największy w Europie przemysł, najgęstszą sieć bezpłatnych autostrad oraz najbogatszą ofertę targową.
Niemcy są niekwestionowanym liderem Unii Europejskiej, którego przewaga ekonomiczna w oczywisty sposób przekłada się na wpływy polityczne.
Jest to państwo, które bardzo silnie promieniuje gospodarczo i kulturowo na swoich sąsiadów. Z jednej strony rodzi to oczywiście wiele, uwarunkowanych historycznie obaw, z drugiej strony zaś jest kołem zamachowym rozwoju gospodarki całej Europy.
Reński model gospodarki
Małe i średnie firmy to 99,3% ogólnej liczby niemieckich przedsiębiorstw
Gospodarka Niemiec to w przeważającej mierze małe i średnie przedsiębiorstwa. Często prowadzone od pokoleń firmy rodzinne, które są ogromnie przywiązane do tradycji. Małe i średnie firmy, w liczbie 2,4 mln, z 61% wszystkich zatrudnionych, należą w Niemczech do grona największych pracodawców na rynku. Tylko 17 tyś. firm możemy zaliczyć do grona wielkich,
W 2015 r. 527 niemieckich firm osiągnęło obrót przekraczający 1 miliard EUR. W większości branż stosunki pomiędzy przedsiębiorstwami i pracownikami regulują układy zbiorowe. Relacje pracowników z firmą są często bardzo bliskie i ma niemalże osobisty charakter.
Wielu Niemców całe swoje życie pracuje w jednej firmie, otrzymując w zamian poczucie bezpieczeństwa i stabilizację.
Filary niemiecko-polskiej wymiany handlowej
Do Niemiec trafi około 30% polskiego eksportu
Niemcy są trzecim co do wielkości eksporterem na świecie i jednym z nielicznych krajów, których, których eksport osiągnął 1 bilon euro. W roku 2018 wartość niemieckiego eksportu przekroczyła 1,3 biliona euro.
Do Niemiec już 40 tyś. polskich firm eksportuje około sześciu tysięcy grup produktów. Trafia tu 28% polskiego eksportu. Jak wynika z danych GUS w 2017r. osiągnął on ponad 238mld zł.
Na pierwszym miejscu znalazły się pojazdy nieszynowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne, maszyny i urządzenia elektryczne oraz meble, materace, pościel, lampy i reklamy świetlne. Najbardziej perspektywicznymi sektorami są m.in. usługi IT, bio-technologie, akcesoria samochodowe, meble, kosmetyki, ale też gry komputerowe oraz e-mobilność.
Dynamiczny wzrost polskich inwestycji w Niemczech
Dobra renoma polskich producentów
Polskie firmy coraz śmielej inwestują w Niemczech, co przeczy stereotypowi zacofanego sąsiada. Niemal 1700 spółek córek i oddziałów polskich przedsiębiorstw ma siedzibę w RFN, z czego ok. 300 zlokalizowanych jest w Zagłębiu Ruhry.
Elastyczność i konkurencyjność sprawiają, że polskie firmy coraz lepiej sobie radzą nad Renem i Ruhrą. Powoli upada mit głoszący, że to co polskie jest byle jakie i ma niską jakość. W branżach stalowej, produkcji okien czy produkcji środków transportu (autobusy i tramwaje) polskie firmy zaczynają wyprzedzać niemieckie.
Doskonale, z ekspansją na niemiecki rynek radzą sobie również, firmy z branży kosmetycznej, odzieżowej i materiałów medycznych.
Międzynarodowe zagłębie targowe
Numer 1 na świecie pod względem ilości organizowanych targów
Niemieckie targi wyróżnia internacjonalność. Targi w Monachium, Hanowerze i Frankfurcie na Menem są europejskimi oknami na świat i pozycją obowiązkową dla wszystkich producentów i dostawców poszukujących nowych rynków zbytu.
Nie ma na świecie innego państwa z tak bogatą i innowacyjną tematycznie ofertą imprez targowych.
Co roku w Niemczech odbywa się około 130 międzynarodowych targów, w których bierze udział nawet 180 tyś. wystawców, w tym 60% zagranicznych i około 10 milionów osób zwiedzających, z czego około 25% to goście z zagranicy.
Niemcy to niekwestionowany lider branży samochodowej, dlatego posiadają niezwykle szeroką ofertę specjalistycznych targów w branży automobil. Jednymi z najważniejszych na świecie targów motoryzacyjnych są IAA we Frankfurcie nad Menem.
„Made in Germany“ synonim doskonałej jakości
Niemieckie produkty naturalnie kojarzą się z doskonałą jakością i zaawansowaną technologią
Hasło „made in Germany” przez ostatnie dziesięciolecia kojarzyło się jak najlepiej, zarówno w Niemczech, jak i za granicą. Jest synonimem rzetelności i solidności.
Konsumenci godzili się, by towary oznaczane tym napisem kosztowały więcej, w zamian za gwarancję jakości. Okazuje się jednak, że nic nie trwa wiecznie.
W ostatnich latach dla wielu klientów, stało się jasne, że duża część produktów sygnowanych znakiem „made in Germany” w rzeczywistości produkowana jest w Azji. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty pochodzące z Polski, rzeczywiście wyprodukowane według europejskich standardów jakościowych ekologicznych i będące jednocześnie konkurencyjne cenowo.
Duża siła nabywcza Polaków w Niemczech
W Niemczech mieszka około 2 mln Polaków
W Niemczech wg. Federalnego Urzędu Statystycznego w 2017r. mieszkało 783 tyś. Polaków mających wyłącznie polskie obywatelstwo. We wszystkich landach liczba osób z polskim tłem migracyjnym przekroczyła łącznie 2 miliony.
Wyjeżdżając do Niemiec, zazwyczaj z powodów ekonomicznych lub rodzinnych, Polacy najczęściej wybierają tereny dawnego RFN. Najwięcej Polaków mieszka w Nadrenii–Północnej Westfalii oraz w Bawarii.
Tak duża liczba osób, zazwyczaj cenionych na rynku pracy fachowców, to ogromna, posiadająca realną siłę nabywczą, grupa odbiorców towarów i usług, których nie trzeba przekonywać o jakości polskich produktów.
Niemiecka kultura biznesowa
Różnice mentalne i kulturowe to wyzwanie podczas ekspansji na rynkach niemieckojęzycznych
Niemieckie społeczeństwo hołduje wywodzącemu się z protestantyzmu, ogromnemu etosowi pracy. Pozycja zawodowa określa miejsce jednostki w społeczeństwie. Konserwatyzm Niemców sprawia, że ostrożnie sięgają oni po nowości, dlatego podstawą sukcesu na tym rynku jest zbudowanie przez firmę doskonałej renomy.
W relacjach biznesowych obowiązuje ponadto duży formalizm. Konsekwencją tych zjawisk jest z jednej strony większa pewność prowadzenia biznesu oraz wysokie morale płatnicze kontrahentów, z drugiej zaś zachowawczość i ostrożność Niemców w relacjach z nowymi partnerami biznesowymi.
Nadal panuje bardzo silne przeświadczenie o wartości oznaczenia „Made in Germany.