Podstawowe informacje (2017)

 

 

Liczba ludności

Waluta

Wzrost PKB

PKB na osobę (2016)

Inflacja

Bezrobocie

Eksport ogółem

Import ogółem

Import z Polski

Bilans handlowy z Polską

Polska jako partner handlowy

 

 8,57 mln

CHF

1,4  %

      80 986 CHF

0,53 %

     3,2 %

  295 mld CHF

 266 mld CHF

  2,1 mld CHF

0,1 mld CHF

17 miejsce

(Bundesamt für Statistik)

Bogactwo bez ostentacji

"Wielkie rzeczy się dzieją, gdy ludzie spotykają się z górami" (William Blake)

 

Niezwykle malowniczy kraj, w którym fascynuje zarówno piękny lecz surowy krajobraz, jak i jego mieszkańcy. Szwajcarzy to pragmatyczni i pozornie niedostępni światowcy, którym udało się przekształcić to ubogie i górzyste państwo, w jedną z najbardziej produktywnych i innowacyjnych gospodarek na świecie.

 

PKB per capita na poziomie 82 980 USD oraz średni majątek mieszkańca o wartości 500 tys. USD, sytuuje  Szwajcarów w absolutnej czołówce najbogatszych społeczeństw na świecie.

 

Helwetom udało się stworzyć  najbardziej ceniony na świecie system bankowy oraz najbardziej stabilną walutę. Szwajcarskie marki produktów są światowymi synonimami precyzji, jakości i luksusu.

 

Skuteczność szwajcarskiego modelu gospodarczego

Szwajcaria jest krajem, który przyciąga ludzi z całego świata

 

Szwajcaria jest jednym z najbogatszych państw świata. Wysoki poziom dobrobytu osiągnęła dzięki wytrwałości, pracowitości i oszczędności swoich obywateli, długotrwałej neutralności politycznej i zasadzie nienaruszalności tajemnicy bankowej.

 

Przemysł precyzyjny i międzynarodowe operacje finansowe są obecnie głównymi atutami kraju. Około 350 banków o reputacji najbardziej dyskretnych instytucji na świecie ugruntowały zaufanie do Szwajcarii jako finansowego centrum Europy i świata.

 

Banki szwajcarskie zarządzają jedną trzecią światowych fortun prywatnych. Szwajcarski frank jest jedną z najbardziej stabilnych walut na świecie.

 

Nowoczesny przemysł

Szwajcaria jest w czołówce państw stawiających na innowacyjność i rozwój

 

Źródłem szwajcarskiego bogactwa jest wolny handel, konkurencja podatkowa między kantonami i największy na świecie odsetek emigrantów. Jest to jeden z najbardziej uprzemysłowionych krajów na świecie, zajmuje 1 miejsce na świecie w rankingu innowacyjności Global Innnovation Index 2018.

 

Szwajcarski przemysł zatrudnia za granicą w firmach zależnych prawie tyle samo pracowników, co w kraju. W samej Szwajcarii prowadzone są prace badawczo-rozwojowe oraz  działają jednostki decyzyjne holdingów.

 

Do najważniejszych gałęzi przemysłu należą: farmaceutyki produkty chemiczne, luksusowe zegarki i niszowe wyroby przemysłu precyzyjnego. W produkcji zegarków - najlepszych i najdroższych - Szwajcaria nigdy nie utraciła swego prymatu i nadal utrzymuje 90% udziału w produkcji światowej.

 

Turystyka alpejska – luksus i tradycja

Najlepsze na świecie ośrodki narciarskie oraz kurorty

 

Urlop w szwajcarskich Alpach jest na całym świecie synonimem luksusu. Z tego powodu w gospodarce szwajcarskiej tak ważną rolę odgrywa turystyka - stanowi trzecią co do wielkości wartość eksportową o obrotach 20 mld franków szwajcarskich.

 

Do Szwajcarii chętnie przyjeżdżają na narty członkowie rodzin królewskich, bliskowschodni szejkowie i amerykańskie gwiazdy filmowe, przez co nieruchomości są tu droższe niż w zachodnioeuropejskich stolicach.

 

Powodem, dla którego słynne osoby tu goszczą i kupują domy, poza pięknem alpejskiej przyrody jest również wyjątkowa dyskrecja gospodarzy. Szwajcarskie St. Moritz, Verbier, Zermatt należą  niezmiennie do najpopularniejszych kurortów narciarskich na świecie.

 

Światowa siedziba organizacji międzynarodowych

Neutralność i dyskrecja filarami zaufania Szwajcarii na świecie

 

Dzięki utrzymującej się od 1815, pieczołowicie pielęgnowanej, neutralności politycznej Szwajcarii, w żadnym innym kraju na świecie nie ma swojej siedziby tyle organizacji międzynarodowych.

 

Żeby wymienić tylko te najbardziej znaczące:  Azjatycki Bank Rozwoju, Europejska Agencja Kosmiczna, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Rada Europy, Światowa Organizacja Handlu.

 

Polsko-szwajcarska wymiana gospodarcza

Dziewięciokrotny wzrostu eksportu do Szwajcarii w ostatnich 20-latach

 

Dynamicznemu rozwojowi polsko-szwajcarskiej współpracy gospodarczej sprzyjają nie tylko czynniki związane z korzystną koniunkturą, ale także szereg uwarunkowań strukturalnych. To przede wszystkim duży zasób kapitału w Szwajcarii i konieczność poszukiwania atrakcyjnych stóp zwrotu, a z drugiej zapotrzebowanie na kapitał w Polsce, związane z jego niską dostępnością i potrzebami rozwojowymi.

 

W polskim eksporcie do Szwajcarii największy udział mają wyroby przemysłowe, aparaty, elektronika, meble pojazdy i wyroby metalowe, tekstylia, ubiory i obuwie.

 

W imporcie ze Szwajcarii dominują farmaceutyki i wyroby chemiczne, maszyny, aparaty i elektronika, metale i wyroby metalowe oraz instrumenty precyzyjne, zegarki i biżuteria.