Turystyka alpejska – luksus i tradycja
Najlepsze na świecie ośrodki narciarskie oraz kurorty
Urlop w szwajcarskich Alpach jest na całym świecie synonimem luksusu. Z tego powodu w gospodarce szwajcarskiej tak ważną rolę odgrywa turystyka - stanowi trzecią co do wielkości wartość eksportową o obrotach 20 mld franków szwajcarskich.
Do Szwajcarii chętnie przyjeżdżają na narty członkowie rodzin królewskich, bliskowschodni szejkowie i amerykańskie gwiazdy filmowe, przez co nieruchomości są tu droższe niż w zachodnioeuropejskich stolicach.
Powodem, dla którego słynne osoby tu goszczą i kupują domy, poza pięknem alpejskiej przyrody jest również wyjątkowa dyskrecja gospodarzy. Szwajcarskie St. Moritz, Verbier, Zermatt należą niezmiennie do najpopularniejszych kurortów narciarskich na świecie.
Światowa siedziba organizacji międzynarodowych
Neutralność i dyskrecja filarami zaufania Szwajcarii na świecie
Dzięki utrzymującej się od 1815, pieczołowicie pielęgnowanej, neutralności politycznej Szwajcarii, w żadnym innym kraju na świecie nie ma swojej siedziby tyle organizacji międzynarodowych.
Żeby wymienić tylko te najbardziej znaczące: Azjatycki Bank Rozwoju, Europejska Agencja Kosmiczna, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Rada Europy, Światowa Organizacja Handlu.
Polsko-szwajcarska wymiana gospodarcza
Dziewięciokrotny wzrostu eksportu do Szwajcarii w ostatnich 20-latach
Dynamicznemu rozwojowi polsko-szwajcarskiej współpracy gospodarczej sprzyjają nie tylko czynniki związane z korzystną koniunkturą, ale także szereg uwarunkowań strukturalnych. To przede wszystkim duży zasób kapitału w Szwajcarii i konieczność poszukiwania atrakcyjnych stóp zwrotu, a z drugiej zapotrzebowanie na kapitał w Polsce, związane z jego niską dostępnością i potrzebami rozwojowymi.
W polskim eksporcie do Szwajcarii największy udział mają wyroby przemysłowe, aparaty, elektronika, meble pojazdy i wyroby metalowe, tekstylia, ubiory i obuwie.
W imporcie ze Szwajcarii dominują farmaceutyki i wyroby chemiczne, maszyny, aparaty i elektronika, metale i wyroby metalowe oraz instrumenty precyzyjne, zegarki i biżuteria.